WAFL Combined PPOA Site

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Voting 2024 WAFL Colts Coaches Award

2024 WAFL Colts Coaches Award

E-mail Print PDF

combined ppoa logo5

2024 WAFL COLTS COACHES AWARD

THIS AWARD IS PROUDLY SPONSORED BY THE WAFL COMBINED PAST PLAYERS AND OFFICIALS  ASSOCIATION

The WAFL Combined Past Players and Officials Association is the proud Sponsor of the WAFL Colts Coaches Award. 

VOTING FOR THE WAFL COLTS COACHES AWARD FOR 2024 

The Colts Coaches Award was instituted in 2004 to recognise consistent performance in the Colts competition. This award provides the Coaches with the opportunity to vote for their best player. Opposing Coaches meet after each game to award votes for the best players in the game on a 5-4-3-2-1 voting system. 

The WAFL Combined Association have been proud sponsors of this Award since 2015.

The player finishing with the most number of Votes will receive a Trophy, Certificate of Achievent and $500 cash prize.

The Winner of the WAFL Colts Coaches Award for 2023 was Tyler Senge from the  Subiaco Lions Football Club. Tyler polled 36 votes to take out the award ahead of Kalib Dempster-Park from the Perth Football Club on 32 votes and Callum Smith from West Perth on 28 votes.

Tyler Senge was presented with a Trophy, certificate of Achievent and a cash prize.

2023 colts coaches award04 2023 colts coaches award02 2023 colts coaches award01 2023 colts coaches award06

Past Award Winners page 

Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9 
Round 10  Round 11 Round 12 Round 13 Round 14 Round 15 Round 16 Round 17 Round 18

 VOTES - ROUND 11

15th - 16th June 2024

Swan Districts v South Fremantle
 5 votes - Chayse Martinson (Swan Districts)
 4 votes - Orlando Keleman (South Fremantle)
 3 Votes - Otis Harvey (Swan Districts)
 2 Votes - Millar Rank (South Fremantle)
 1 Vote - Cody Ryan (Swan Districts)
 Peel Thunder v Perth
5 Votes -  Jadd Hill (Perth)
4 Votes - Tye Kemp (Peel Thunder)
 3 Votes - Jacob Roberts (Perth)
 2 Votes - Tom Smedley (Peel Thunder)
 1 Vote - Liam Cooley (Perth)
East Fremantle v Subiaco
 5 Votes - Aven Drewett (Subiaco)
 4 Votes -Declan Pauline (East Fremantle)
 3 Votes - Xavier Hickey (Subiaco)
 2 Votes - Elija Stockden (East Fremantle)
 1 Vote - Mitch Roche (Subiaco)
Byes - West Perth, Claremont and East Perth
 LEADERBOARD AFTER ROUND 11
25 Votes - Jack Wooden (West Perth)
21 Votes - Declan Pauline (East Fremantle)
16 Votes - Otis Harvey (Swan Districts), Jadd Hill (Perth)
15 Votes -  Elija Stockden (East Fremantle)
13 Votes - Bailey Banfield (Claremont)
12 Votes - Tom Smedley (Peel Thunder)
11 Votes - Finley Henderson (Subiaco)
 Complete Leader Board after Round 11
VOTES BY CLUB - Round 11
75 votes - Subiaco
72 votes - Claremont
72 votes - West Perth
63 votes - East Fremantle
60 votes - Swan Districts
57 votes - East Perth
57 votes - Perth
55 votes - Peel Thunder
45 votes - South Fremantle
Last Updated on Thursday, 20 June 2024 12:52